Fundusz wsparcia przedsiębiorstw dotkniętych powodzią 2025 - Fundacja Rozwoju Śląska
Zamów rozmowę
Strona główna / Pożyczki preferencyjne / Fundusz wsparcia przedsiębiorstw dotkniętych powodzią 2025

Fundusz wsparcia przedsiębiorstw dotkniętych powodzią 2025

Nabór wniosków rozpocznie się 7 maja 2025 o g. 8.00

Dla kogo?

Wsparcie mogą otrzymać przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą na terenie województwa opolskiego lub śląskiego, na terenie który był objęty stanem klęski żywiołowej na mocy Rozporządzenia z 16.09.2024 w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Na co?

Pożyczka przeznaczona jest na wsparcie przedsiębiorstw, których dotknęły skutki powodzi z września 2024. Środki pożyczki mogą zostać przeznaczona na:

  • odbudowę i remont obiektów oraz infrastruktury, zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku powodzi, niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej,
  • naprawę lub zakup sprzętu, maszyn lub innych zasobów technicznych, zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku powodzi, niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej,
  • nakłady związane z przeniesieniem działalności firmy na tereny o mniejszym ryzyku powodziowym w obrębie tego samego województwa, w tym zakup, remont i wyposażenie lokalu/nieruchomości,
  • zatowarowanie,
  • finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa ,
  • finansowanie innych wydatków niezbędnych do zapewnienia ciągłości działania Ostatecznego Odbiorcy, w tym wycen, o których mowa w Cz. III.4.
Na jak długo?

Maksymalny okres spłaty nie może być dłuższy niż 120 miesięcy od momentu uruchomienia (wypłaty jakiejkolwiek kwoty Pożyczki).

Maksymalna karencja w spłacie Pożyczki wynosi 12 miesięcy od dnia jej uruchomienia.

Ile?

Maksymalna kwota: 5 mln zł.

Możliwość wnioskowania o więcej niż jedną pożyczkę, (wartość wszystkich nie może przekroczyć 5 mln zł).

Oprocentowanie: od 0%.

Pożyczka może być udzielona na warunkach:

  • preferencyjnych – z pomocą publiczną,
  • preferencyjnych – z pomocą de minimis,
  • rynkowych – bez pomocy.

Pożyczka podlega umorzeniu w wysokości do 90% jej wartości.

Umorzenie następuje, po potwierdzeniu wydatkowania Pożyczki zgodnie z przeznaczeniem.

W związku z podpisaną w dniu 22 kwietnia 2025r Umową Operacyjną nr 2/POW/725/2025/I/BP/195 z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w ramach instrumentu finansowego Fundusz wsparcia przedsiębiorstw dotkniętych powodzią Fundacja Rozwoju Śląska jako Partner Finansujący udzielać będzie pożyczek przedsiębiorcom prowadzącym działalność na terenie województwa opolskiego oraz śląskiego, na obszarach wymienionych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 16 września 2024r. w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Informacja nt. projektu Instrument Finansowy – Fundusz wsparcia przedsiębiorstw dotkniętych powodzią

Nabór wniosków rozpocznie się 7 maja 2025 o godz. 8.00.

Informujemy, że formularz wniosku do wypełnienia w sposób elektroniczny, zostanie udostępniony w dniu naboru wniosków.

Dostęp do formularza będzie zapewniony poprzez dwa przyciski, zamieszczone na niniejszej stronie.

Najczęściej stosowane zabezpieczenia

Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem Pożyczki jest:

  • weksel in blanco wystawiony przez Pożyczkobiorcę (w przypadku osób fizycznych ze wspólnotą majątkową lub spółek osobowych – weksel poręczony przez współmałżonka)
  • pełnomocnictwo dla Partnera Finansującego do rachunku bankowego Pożyczkobiorcy

Partner Finansujący może zdecydować o konieczności zastosowania dodatkowych zabezpieczeń spłaty.

Warunki udzielenia pożyczki

Pożyczka może być udzielona:

  1. na warunkach preferencyjnych – z pomocą publiczną,
  2. na warunkach preferencyjnych – z pomocą de minimis,
  3. na warunkach rynkowych – bez pomocy.

Pożyczkobiorca może wybrać na jakich warunkach chce otrzymać Pożyczkę.

Szczegółowe zasady dot. warunków otrzymania pożyczki zawarte zostały w Karcie Produktu – Fundusz Wsparcia przedsiębiorstw dotkniętych powodzią (zamieszczonej w Plikach do pobrania, na dole strony).

Pomoc publiczna

1.Pożyczki na warunkach preferencyjnych mogą być udzielane jako:

  • pomoc publiczna – pomoc mająca na celu naprawienie szkód spowodowanych przez niektóre klęski żywiołowe w rozumieniu art. 50 Rozporządzenia 651, udzielana zgodnie z zasadami i warunkami określonymi w tym rozporządzeniu oraz rozporządzeniu Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 4 grudnia 2024 r.[1] (dalej: Rozporządzenie krajowe)
  • pomoc de minimis – udzielana zgodnie z zasadami i warunkami określonymi w rozporządzeniu Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis oraz Rozporządzeniu krajowym.

2. Dniem udzielenia pomocy jest dzień zawarcia umowy Pożyczki.

3.Wartość pomocy stanowi ekwiwalent dotacji brutto, obliczany co do zasady zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowego sposobu obliczania wartości pomocy publicznej udzielanej w różnych formach.

4. W przypadku, gdy z punktu widzenia limitu dopuszczalnej pomocy de minimis, konieczne jest udzielenie pożyczki oprocentowanej na poziomie wyższym niż 0%, poziom oprocentowania ustalany jest podczas indywidualnych uzgodnień z przedsiębiorcą.

5. W przypadku, gdy przedsiębiorca nie spełnia jakiegokolwiek z warunków otrzymania pomocy, Pożyczka może być udzielona na warunkach rynkowych.

[1] Rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 4 grudnia 2024 r. w sprawie udzielania pomocy na naprawienie szkód spowodowanych przez powódź, która miała miejsce we wrześniu 2024 r., ze środków instrumentów inżynierii finansowej oraz środków instrumentów finansowych podlegających ponownemu wykorzystaniu.

Warunki umorzenia

Umorzenie:

  • do 90% Pożyczki,
  • może być niższe niż 90%, gdy wynika to z ograniczeń nałożonych przepisami o pomocy publicznej, np. wykorzystany limit pomocy de minimis,
  • umorzenie nie może objąć następujących wydatków: zakup nieruchomości, podatek VAT, jeżeli Pożyczkobiorca (Przedsiębiorca) może go odzyskać,
  • umorzenia następuje po rozliczeniu Pożyczki, czyli gdy Pożyczkobiorca potwierdzi, że wydał Pożyczkę zgodnie z przeznaczeniem.

Osoby do kontaktu